Končno… MORJE! V zgodnjih jutranjih urah smo se napakirali v shuttle bus in proti pristanišču, kjer smo se vkrcali na trajekt za otok Koh Samui. Karte smo uredili v kompletu pri podjetju Phantip, ko smo plačali pot do Khao Sok-a in nazaj.


Na trajektu za Ko Samui.
Koh Samui leži na vzhodni obali Tajske, katerega površina meri 228,7 kvadratnih kilometrov in je tako drugi največji otok na Tajskem. Gospodarstvo temelji na turistični industriji in izvozu kokosa ter gume. Osrednji del otoka je večinoma tropska džungla, vključno z njegovo najvišjo goro Khao Pom, ki leži na 635m nadmorske višine.
1. PRIHOD NA OTOK KO SAMUI
Na otoku ob prihodu trajekta čaka ogromno taksistov, zato se da »shandlat« kar dobro ceno prevoza. Tukaj smo bili letos drugič. Za morski del dopusta smo želeli obiskati zahodni del (Krabi in okolica), ker tam še nismo bili, vendar smo potovali v deževni dobi, ki je na zahodni strani običajno bolj izrazita kot na vzhodni. Čeprav smo se vrnili na isto lokacijo (kar ni najbolj v naši navadi), smo si naredili popolnoma drugačno izkušnjo. Časa smo si vzeli 8 dni, rentali smo avto in res dobro raziskali okolico.
Na otok lahko pridete tudi z letalom, saj se na njem nahaja letališče, ki ga je zgradila letalska družba Bangkok Air in je zato tudi edina letalska družba s katero lahko priletite na Koh Samui. Mi se za to opcijo nismo odločili, saj je bila precej dražja, poleg tega pa smo si želeli ogledati še druge točke.
Nastanjeni smo bili v Ibis hotelu na plaži Bophut. Čeprav na Tajskem vedno izbiramo manjše hotele, najraje bungalovčke, smo se tokrat odločili za malo bolj »luksuzen« hotelski kompleks z velikim bazenom, lociran direktno na plaži.


Ko Samui: Ibis hotel Bophut
Takoj smo se preoblekli v kopalke in, toliko da ne, stekli do morja. Hitro nam je bilo jasno zakaj smo edini na plaži. Po kakih dveh metrih smo pod nogami začutili nekakšno sluz (verjetno so bile alge) in res ni bil prijeten občutek. Celotna dolga plaža je imela enako stanje, zato smo preostanek popoldneva raje preživeli v bazenih.





Ker obožujemo tržnice vseh vrst, smo namestitev izbrali v bližini Fisherman’s Village, kjer je vsak drug večer velik nočni market s hrano in vsem ostalim. Da se ne bi preveč sprostili, nam je bankomat, na poti do naše večerje, pojedel kartico. Po dolgem klicarjenju na vse strani, smo se dogovorili, da kartico dvignemo na banki, čez 2 dni. Stvar smo uredili, večer pa je vseeno dobil malo grenak priokus. Da bi pozabili na nastalo situacijo, smo se odpravili na plažo, kjer so imeli pri vsakem tretjem baru svoj ognjeni šov.
2. RAZISKOVANJE OTOKA, KOPANJE IN LOKALNA TRŽNICA
Ker se nikakor nisem mogla sprijaznit z našo plažo, smo že kar drug dan šli na lov za rent a car-jem (čeprav je bil v prvotnem planu malce kasneje). Ker vedno radi zaidemo iz glavnih prometnih cest, in ker je Koh Samui precej hribovit, smo se odločili za Toyoto Hilux 4×4. Po zagotovilu našega šoferja, naj bi nas pripeljala do vsakega kotička otoka. In nas tudi je.



Najprej smo si ogledali nekaj od številnih templjev (med drugim tudi tistega z mumificiranim monkom), potem smo pa poiskali plažo Silver beach, na vzhodu, na kateri smo bivali ob prejšnjem obisku Samui-ja. Po našem mnenju je to najlepša plaža na otoku, z mehkim belim peskom in velikimi skalami, ki presekajo monotonost peščene plaže. Čarobnost pa zna hitro pokvariti pretirana gneča istomislečih. Tokrat smo imeli srečo, saj v času našega obiska tega ni bilo.


Ko Samui: Silver beach.
Kosilo smo pojedli na lokalni tržnici, kjer smo bili priča kar precej »eksotični ponudbi«, od živih žab, jegulj, surovih rib in mesa, morskih sadežev, do številnega sadja, shake-ov, vafljev in druge tajske hrane.
Po nekaj bazenskih vragolijah v našem bazenu, smo dan zaključili s sprehodom in odlično večerjo v lokalni restavraciji.
3. EKSTREMNO RAZISKOVANJE OTOKA, PLAŽA IN FRIZER
Ta dan smo se odločili, da otok raziščemo »po sredini«. S pomočjo Google map-a smo sproti poiskali točke, ki so nas zanimale. Kaj kmalu smo SPET ugotovili, da ima Google v svojih mapah označene tudi ceste, za katere moreš bit malo nor, da jih izbereš. Kar pa mi seveda smo. No, naš fotr je 😀 Če niste zares izkušeni vozniki s primernim avtomobilom, vam te poti močno odsvetujem, raje izberite katerega od paketov, ki ga ponujajo številna podjetja z izleti in aktivnostmi, in vas bodo peljali oni.




Eden izmed barov, na katere smo naleteli na poti.
Kljub izjemno adrenalinski vožnji so bili razgledi, ki so nas pričakali, vredni vsake minute »trpljenja«. Ko misliš, da bo zdaj zdaj konec poti, naletiš na ogromen tempelj (Pra Buddha Dipankara), zip line ali pa katerega od zanimivih barov.





Ko Samui: Pra Buddha Dipankara
Seveda nam jo je Google, kot že velikokrat, zagodel in se zmedel do te mere, da smo konkretno zabredli in je še našega ekstremnega šoferja zaskrbelo, če bomo uspešno izrili iz globokih lukenj v »cesti«. Na srečo se je vse dobro končalo, na seznam smo dodali še eno noro izkušnjo, ki jo bomo še dolgo pomnili.
Dobro pretreseni (dobesedno) smo si zaželeli kosila in potem osvežitve v morju. Naša druga najljubša plaža je bila Maenam Beach, ki se nahaja na severu. Všeč nam je bila predvsem zaradi hitre globine morja in čiste vode. Zaradi pomanjkanja sence smo jo obiskovali v poznih popoldanskih urah. Če bi otok še kdaj obiskali, bi namestitev zagotovo poiskali na tej plaži.

Ko Samui: Maenam beach.
Večerni sprehod smo tokrat presekali z obiskom frizerja, saj si je najin najstarejši otrok zaželel striženja. Za smešno ceno je dobil točno to kar si je zamislil, čeprav je bil najprej skeptičen, saj ga je strigla starejša ženska, »ki nima pojma kaj je zdaj kul«. Očitno se je motil. Seveda se je nad idejo o spremembi frizure navdušila tudi naša najmlajša, zato smo se za drug dan dogovorili, da pride tudi ona. Po kitke.


Odlična večerja in obisk frizerja.
Nadaljevanje našega dopustovanja na otoku Ko Samui, si lahko prebereš tukaj –> Ko Samui: Raziskovanje otoka