Sredi avgusta me je mama presenetila s predlogom, da bi se ji pridružila na kratkem oddihu v Bosni. Ker sem imela čas in me je država navdušila že ob našem prvem obisku, nisem veliko razmišljala. S sabo sva vzeli še našo tamalo in psa Čarlija.
Naš plan je bila reka Una, prekrasna turkizna reka, ki teče po severozahodu države. Dolga je približno 214 kilometrov, od izvira blizu meje s Hrvaško do izliva v reko Savo. Reka slovi po slikovitih slapovih, katere smo si seveda želele ogledati. Dolina reka Une je priljubljena destinacija za ljubitelje narave, pohodnike, ljubitelje vodnih športov in ribiče. Ponuja možnosti za rafting, kajakaštvo, pohodništvo ter opazovanje flore in favne.
Dih jemajoča Reka Una.
Čeprav smo računale na to, da se bomo v njej tudi skopale, smo si to hitro, ko smo namočile v vodo prste, premislile. V poletnih mesecih se lahko temperatura vode sicer dvigne in je primerna za plavanje, vendar lansko poletje ni bilo najbolj vroče, zato je bila precej hladna.
1. VELIKA KLADUŠA
Naša prva postojanka je bila Velika Kladuša, ki se nahaja v severozahodnem delu Bosne in Hercegovine, blizu meje s Hrvaško. Tukaj smo si pretegnile noge, se sprehodile po mestu, kupile SIM kartico za telefon in si privoščile svoj prvi burek z jogurtom. Mimogrede smo ugotovile, da je Kajina ljubezen do bureka od prejšnjega leta izpuhtela, zato se je zadovoljila samo z jogurtom. Čarli se nad burekom ni pritoževal.
Sprehod po Veliki Kladuši.
Če boste v mestu ostali dlje časa, se odpravite na raziskovanje lokalne tržnice, kjer boste lahko odkrivali različne vrste hrane, spoznavali lokalne pridelke in okušali tradicionalne jedi. Ali pa se sprehodite ob reki Uni in si pripravite družinski piknik. Če vas zanima zgodovina in kultura, obiščite Gradsko Džamijo ali poglejte lokalni koledar dogodkov in poiščite prireditve, ki so primerne za družine. Morda se odvijajo festivali, koncerti ali druge dejavnosti.
2. BIHAĆ
Naslednja postaja je bilo čudovito mesto Bihać. Skozi mesto teče reka Una, kar zagotovo dodaja čar mestu. Gričevnata pokrajina in rečne doline ustvarjajo razgibano okolje in prelepe razglede. Bihać ima bogato zgodovino, ki sega v srednji vek. Mesto je imelo pomembno vlogo v obdobju srednjeveškega bosanskega kraljestva.
Reka Una v mestu Bihać.
Bihać je priljubljena destinacija za ljubitelje narave in aktivnih počitnic. Ponuja možnosti za pohodništvo, kolesarjenje, rafting in ribolov na reki Uni.
Me smo se sprehodile po mestu, vse do zanimivega parka na otočku, kjer se je Kaja zaigrala na igralih, Čarli je živčno pogledoval proti ostalim kosmatincem, midve pa sva samo uživali v trenutku ob žuborenju reke Une.
Od tistega bureka je preteklo že kar nekaj časa, zato smo se (po priporočilu domačina) odpravile v restavracijo Paviljon. In res, tukaj smo jedle najboljšo lepinjo s čevapčiči in kajmakom.
Slastna lepinja s čevapčiči.
3. KULEN VAKUF
Nastanjene smo bile v majhnem, ljubkem kraju Kulen Vakuf, ki leži v objemu čudovite narave ob reki Una. Nahaja se v bližini narodnega parka Una, ki ponuja izjemne naravne lepote, slapove, rečne bazene in bujno rastlinstvo ter pravo divjino.
Plaža ob našem apartmaju.
V samem mestecu ni veliko za počet. Dve manjši trgovinici, dve restavraciji (od tega je bila ena zaprta) in nekaj hiš. Ima pa nek poseben čar domačnosti. Nad mestom se dviga trdnjava Ostrovica. Mesto je odlično izhodišče za ogled znamenitosti v okolici.
Pogled na Kulen Vakuf.
Ko smo iskale nekaj, kjer bi se Kaja lahko malo zaigrala, smo v bližini odkrile eno luštno »home made« igrišče – Dječije igralište Zeko i potočić. Par preprostih igral v neokrnjeni naravi, kjer se ti zdi, da si sam na svetu.
Dječije igralište Zeko i potočić.
4. SLAPOVI ŠTRBAČKI BUK
Prvi slapovi, katere smo obiskale so bili Štrbački buk, v neposredni bližini mesta Kulen Vakuf. Ti slapovi so eni najvišjih na reki Uni. Okolica je obdana z bujnim gozdom, kar dodatno poudarja naravno lepoto tega območja. Za ogled slapov je potrebno plačati vstopnino, ki pa ni pretirano visoka. Tik ob slapovih je urejeno parkirišče, zato je ogled primeren tudi za majhne otroke, saj res ni potrebno veliko prehoditi. Na območju boste našli tudi restavracijo, stojnice s spominki, sadjem in sladoledom.
Reka Una s svojimi mogočnimi slapovi.
Štrbački buk je pomemben del turistične ponudbe v regiji. Obiskovalci prihajajo iz celega sveta. Ob našem obisku je bilo ogromno arabskih turistov. Na splošno je bila precejšnja gneča, kar je bil za nas rahel šok, ker smo prišle iz »od sveta pozabljenega« mesta Kulen Vakuf. Kljub temu je bila za vse tri zelo lepa izkušnja. Za Čarlija tega ne morem reči, ker je vstop psom prepovedan. Tega pred obiskom nismo vedele, zato sem ga pač imela na rokah. Po ogledu slapov, smo se udobno namestile na jasi ob reki in pomalicale. Le kaj? Ja, burek seveda. Kaja pa rogljiček.
Štrbački Buk.
5. MARTIN BROD
Ker je bila očitno naša največja misija na potovanju ogled slapov, smo nadaljevale pot proti Martin brodu in tamkajšnjim slapovom. Niso tako veličastni kot zgornji, so pa definitivno vredni ogleda. Pa še vstopnina je čisto simbolična. Je pa tukaj kar velik problem s parkiranjem. Če boste imeli veliko srečo, boste lahko parkirali ob cesti v bližini slapov, drugače pa boste morali prehoditi kar nekaj 100m od večjega parkirišča.
Slapovi, jama in bosanska kava.
6. ETNO VAS DODIG
Da bi se še malo ohladile, smo se odpravile višje. Proti Etno vasi Dodig, o kateri smo prebrale dobre komentarje. Sam izgled »vasice« je čudovit. Nahaja se sredi ničesar, na nadmorski višini 840m. Temperatura ozračja je konkretno padla, zato smo morale navleči na sebe dolge rokave. Tudi signala ni bilo. Je pa bila restavracija z okusnimi tradicionalnimi jedmi, otroška igrala, kokoške in mucki, kar nam je čisto zadostovalo.
Vasica je idealna izhodna točka za pohodnike in kolesarje. V njihovih pristnih, luštnih hiškah lahko tudi prespite.
7. PLIVSKO JEZERO
Čeprav je bil že dan za odhod proti domu, smo si premislile in dopust podaljšale še za en dan. Ker kopalk še vedno nismo uporabile, smo se odločile za obisk Plivskega jezera.
Malo in Veliko Plivsko jezero se nahajata v bližini mesta Jajce. Okrog obeh jezer je urejena plaža in obe ponujata možnosti za vodne športe. Prav tako imajo urejen prostor za kampiranje. Med Velikim in Malim Plivskim jezerom se nahajajo majhni vodni mlini, ki so ohranjeni še iz srednjega veka in dodatno polepšajo ambient okrog jezer.
Mlinčići ob Plivskem jezeru.
Kaja je takoj oblekla kopalke in začofotala po vodi, midve pa sva živčno iskali naslednjo namestitev, katere nismo imeli v planu. Ob tem sva ugotovili, da v Banji Luki, kamor smo bile namenjene, ni tako lahko najti dokaj ugodnega prostora, kjer bi bili pripravljeni sprejeti tudi kužka. Na koncu smo prespale v hostlu, v družbi mladih popotnikov. In prav nič nam ni manjkalo.
Uživancija v vodi.
Če vas zanima kaj lahko vidite v Banja Luki, kamor smo se odpravile kasneje, si preberite prispevek BANJA LUKA, kjer smo združili ideje tega in našega predhodnega obiska mesta.
Naš, prvotno mišljen kratek oddih, se je razvil v pravo popotniško doživetje. Čudoviti kraji in super družba so naredili svoje in nam polepšali konec poletja. To bo nujno treba ponovit, v enaki zasedbi, na drugi lokaciji.
Dodatne namige za obisk te krasne države, najdete tukaj –> IZLET V SARAJEVO, MESTO MOSTAR