Največja skrb pred potovanji je velikokrat zdravje otrok. Kaj, če bo ravno takrat bolan? Kaj, če bo zbolel na destinaciji?
Ja, čisto razumljivo je, da nas to skrbi. Ampak, če se malo pripravimo, se da te strahove precej zmanjšati.
Kako rešujemo to skrb mi?
Kako se pripravimo na potovanje?
1. Krepitev imunskega sistema
Približno mesec dni pred potovanjem se pri nas začne „akcija imunski sistem“. To pomeni probiotike in naravne dodatke za dvig odpornosti. Mi za otroke uporabljamo Kids Biotic od Ekoškrnicl, s katerimi smo zelo zadovoljni. Poleg tega pa prisegamo na domač med, propolis in druge čebelje proizvode.
2. Zavarovanje potovanja
Pri nas brez zavarovanja rizika odpovedi ne gre. Tega vedno sklenemo pri Zavarovalnici Sava, ki so tudi ena najcenejših. Če kdo huje zboli tik pred odhodom, ali pride do kakšne druge situacije, tako dobimo povrnjen večji del stroškov za letalske karte in nastanitve. Resnično se splača za miren spanec pred potovanjem.
3. Zdravstveno zavarovanje za tujino
Naša prva izbira za turistično zavarovanje z asistenco v tujini je prav tako že več let Zavarovalnica Sava. Z njimi je vse enostavno – če na destinaciji zbolimo, dobimo jasna navodila, kam iti, kako ukrepati in še nimamo skrbi glede stroškov zdravljenja. To je tisti „obvezni del prtljage“, ki ga nikoli ne pozabimo.
4. Predhodno raziskovanje
Ker radi potujemo na različne lokacije, vedno preverimo, kje so najbližje bolnišnice in kako do njih. Tako smo že vnaprej pripravljeni na neljube situacije.
5. Higiena na poti
Na potovanjih si veliko umivamo roke, ne pijemo vode iz pipe (še zobe si peremo iz plastenke) ter se poslužujemo antibakterijskih robčkov (kjer ni možnosti umivanja rok).
Pazimo kje in kaj jemo in tudi, da imamo zaprta usta, ko se kopamo v naravnih bazenčkih. (Kako smo se to naučili, si lahko prebereš v naših potopisih iz potovanja po Tajski, leta 2020).
6. Komplet prve pomoči
Nikamor ne gremo brez potovalne lekarne, ki lahko reši manjše zdravstvene težave:
- Zdravila proti bolečinam in za zbijanje vročine.
- Rehidracijski praški za primer dehidracije.
- Termometer (ker „meni se zdi vroč“ ni dovolj).
- Obliži in antiseptik za male nesreče.
- Probiotiki za tiste manj prijetne prebavne težave.
- Propolis – »life saver« pri sončnih opeklinah, ranah, želodčnih težavah, bolečem grlu..
Pri večjih težavah se vedno obrnemo na zdravnika.

Zunanjost bolnišnice na otoku Samui na Tajskem
Kaj, če otrok vseeno zboli?
Najprej – dihaj. Naša družina ima kar nekaj izkušenj z zdravniki v tujini, pa naj bo to Evropa ali bolj eksotične destinacije, kot je Tajska. Vedno smo naleteli na strokovno in prijazno oskrbo – velikokrat celo boljšo kot doma.
Turistično zavarovanje za tujino pa poskrbi, da stroški niso vaša težava. Zato: glavo gor, vse bo v redu! 😊
Notranjost pediatrične bolnišnice v tajskem mestu Chiang Mai
Pogumno v svet!
Ne pusti, da te strah ustavi pred odkrivanjem sveta z otroki. Če se dobro pripravite, lahko veliko skrbi pustite doma in uživate v raziskovanju.
Seveda, če greste v kakšne res odročne kraje, je potrebna še dodatna previdnost. Ampak na večini turističnih destinacij imajo zdravnike, ki bodo tvojemu otroku (in tebi) znali pomagati.
Torej – spakirajte kovčke, obujte udobne čevlje in hop v svet, kateri že čaka na vas. 🌍