Z letalom na pot!
Potovanje z letalom ponuja nepozabne izkušnje in raziskovanje oddaljenih destinacij, vendar pa lahko misija – z otrokom na letalo, postane pravi logistični izziv.
Priprava je ključna, da se izognete neprijetnostim in ustvarite prijetno potovanje za celotno družino.
Veliko staršev se boji odpraviti z otrokom na letalo, zato se raje odločajo za destinacije, ki so dosegljive z avtomobilom.
Da bi bile vaše poti z letalom prijetnejše, smo vam pripravili nekaj namigov, kako otroke zaposliti, da jim čas hitreje mine. In ne, zato jim ni treba v roke potisniti telefona ali tablice.
Po naših izkušnjah je pot z letalom lažja. Seveda je odvisno ali traja 1 uro ali (v našem primeru Tajske) skupaj 12 ur.
Na krajše lete se mi pripravimo bolj kot na daljše. Zakaj? Ker imajo letala, ki letijo na daljše razdalje običajno onboard entertainment (»zabava na krovu«), druge pa ne.
1. Priprave na odhod z otrokom na letalo
Če otrok še ni letel z letalom, ga na to pripravite na način, ki je primeren njegovi starosti.
Pokažite mu fotografije letal, razložite kako letalo deluje, kako poteka cel proces (oddaja prtljage, preverjanje dokumentov, vkrcavanje,..).
Večini otrok zanimiv pogled skozi okno letališča.
2. Z otrokom na letališču
Ker morate pri potovanju z letalom precej časa čakati, si lahko, poleg raziskovanja letališča, pomagate krajšati čas tudi z nasveti iz prispevka NAČRTOVANJE POTI Z AVTOM.
Če so otroci že malo večji, so super zadeva karte, ki jih radi igrajo. Naše trenutno najbolj aktualne so UNO karte, ki jih imam vedno v torbici (poleg barvic in zvezka). Večino časa na letališčih smo si krajšali ravno z njimi. Prav so prišle tudi v restavracijah, ko smo čakali na hrano.
Da bi vam čas hitreje minil, raziščite letališče.
Če potujete z dojenčkom, so na vseh letališčih urejene previjalnice in prostor kjer lahko otroka v miru nahranite. Marsikje imajo tudi igrala in/ali igralnice.
Za potnike z otroki (po naših izkušnjah), tako na letališčih kot na letalu, lepo poskrbijo.
Če ste voziček oddali s prtljago, si ga lahko izposodite na letališču (v naših primerih je bilo to možno povsod) in ga oddate pred vstopom v letalo.
Pri kontroli so nam za dojenčka vedno dovolili vzeti flašo z vodo/mlekom, kar ti drugače odvzamejo.
Če potujete z malčki, vam pripada tudi prioritetno vkrcanje.
2. Z otrokom na letalu
Preden rezervirate letalske karte, se pri ponudniku pozanimajte, če imajo možnost baby bassinet-a (to je neke vrste posteljica, ki je pritrjena na steno pred prvo vrsto sedežev). Uporabljajo jo lahko dojenčki do določene teže.
Zaradi spremembe zračnega tlaka imajo manjši otroci lahko težave z ušesi, zato dojenčka med vzletom in pristankom podojite ali nahranite s flaško. Pomaga tudi duda.
Večjim mulčkom pa vzamem jaz kar lizike. Čeprav si naši zdaj znajo že vsi odmašiti ušesa, lizike ostajajo, saj jih drugače ne dobijo pogosto in jim je prav fina ta »tradicija«.
Stevardese so običajno že tako ali tako prijazne, ko pa potuješ z otroci, so pa sploh ustrežljive.
Nam so brez problema pogrele flaško z mlekom, tamala je dobila tudi svoj »obrok« (sadno ali zelenjavno kašico). Tega ne morem trditi za vse letalske družbe, mi smo z dojenčkom leteli samo s Qatar airways, za katero imamo res samo pohvale.
Ob rezervaciji letalske karte preverite ali imajo na voljo otroški meni (v primeru, da let traja dlje in vam pripada obrok). Nam so ga vsakič brezplačno uredili.
Notranjost letala družbe NokAir.
Če letite krajši čas, ura leta niti ni tako zelo pomembna. V primeru daljše poti pa mi vedno izberemo pretežno nočni let, da otroci lažje zaspijo.
Večji otroci najprej »navalijo« na risanke, filme in igrice, ki jih ponujajo na letalu.
Mi smo pri QatarAir vedno dobili tudi neko darilce za otroke (nahrbtnik, barvice in kakšno knjižico, pop it ali kaj podobnega).
Preden jim uspe pregledati kaj vse jim letalo ponuja, običajno že prinesejo hrano. Kmalu za tem jih pa zmanjka.
Pri manjših otrocih moraš biti pa malo bolj iznajdljiv.
Če ne plačaš dodatnega sedeža (kar do 2.leta ni potrebno), je izziv že to, da imaš otroka celo pot na sebi.
Kar pa smo mame običajno pri majhnih otrocih tako vajene. Vsaj jaz sem bila. Ni bilo idealno, ni pa bilo tako hudo, da bi plačala dodatno karto. Ampak to je odločitev vsakega posameznika.
Da bi malčke nekako zamotili v času, ko so budni, smo vedno kupili neko novo igračko (drobnarije iz Tedija), kar so dobili komaj na letalu. Da jim je bilo novo ter zanimivo.
Naša tamala je sicer večino poti prespala, sem pa imela v pripravljenosti še knjigice in razne aktualne igračke.
3. Nahrbtnik za na letalo
Zelo priročno je, če imajo otroci svoj nahrbtnik za na letalo, v katerega spakirate vse kar bi lahko prišlo prav med potjo.
Na letalo vedno vzemite rezervna oblačila in nekaj toplejšega, saj zna biti zaradi klime precej hladno. Lahko se polijejo, umažejo,..
Mi vedno spakiramo vsakemu svoj nahrbtnik, ki vsebuje:
- Rezervna oblačila
- Jopico
- Prigrizke
- Najljubšo igračo
- Knjigo/strip/.. (kar skoraj nikoli ne odprejo)
Premišljeno spakirane stvari vam lahko prihranijo ogromno časa in živcev.
Družinsko potovanje z letalom zahteva premišljeno načrtovanje, ampak dobra priprava omogoča prijetno in brezskrbno potovanje.
Ključ je v predvidevanju potreb otrok ter prilagajanju rutinam. S pozornostjo do detajlov in prilagodljivostjo načrtov, se potovanje z letalom lahko spremeni v prijetno dogodivščino, ki bo družini ostala v lepem spominu.
Prispevka, v katerih boste našli veliko koristnih informacij za načrtovanje potovanja, sta tudi KAJ SPAKIRATI ZA POTOVANJE Z OTROKOM in POTOVALNA LEKARNA.